BURNT – ÇOK PİŞMİŞ

Mayıs 16, 2021 0 Yazar: Severus Septimus

2015 yapımı olan film “Çok Pişmiş” olarak dilimize çevrilmiş bence gayet yerinde bir çeviri; yemeğin yanında insanın da başarıya giderken geçirdiği pişme aşamalarından bahseden yapımda, ünlü ve başarılı bir şefin uyuşturucu, alkol ve alem batağından kurtulup tekrar zirveye ulaşmak için verdiği mücadeleyi konu alıyor.

Bradley Cooper’ın canlandırdığı iki Michelin Yıldızlı karakterimiz zirveden dibi görmüş ve tekrar oraya ulaşmayı amaçlayan, bunun için de üçüncü Yıldıza göz koymuş bir şeftir. Ancak bunun için rakiplerinden önce en büyük rakibi ve düşmanı olan kendisiyle mücadele etmelidir.

Michelin Yıldızı demişken birkaç cümle de onun hakkında söyleyelim. Araba lastiği markası olan Michelin’den bahsediyoruz onun vakti zamanında yol üzeri restoranları değerlendirmek için hazırladığı bir rehberin gelişerek günümüzde bu sektörün en prestijli ödülü olacağı kimin aklına gelirdi… Şunu da belirtelim Türkiye’de henüz bu ödülü alabilen restoran ya da şef yok!

Film gerek akıcılık  gerek oyunculuk ve seyir zevki yönünden sizi tatmin edecektir. Gerçekçilik yönünden de beğendiğimi söylemek isterim. Yıldızını kaybeden veya alamayan şeflerin intihara kadar giden hayat hikayeleri yok diyemeyiz.Ancak siz yine de beklentinizi yüksek tutmayın. Atıştırmalık bir havası çünkü filmin. Bir de açken izlemezseniz daha iyi olabilir…


Unutmayın bir Michelin Yıldızı için Luke Skywalker iki Yıldız için Darth Malak üç Yıldız içinse Usta Yoda olmalısınız!

İyi Seyirler…

Puan:6 / 10