PRENSES MONONOKE

Ağustos 25, 2021 0 Yazar: Severus Septimus

Prenses Mononoke, her zaman olduğu gibi, aslında daha önce izlemiş olmam gereken bir animeydi zira sizin için de kesinlikle bu kategoride olan bir anime çünkü izlemediğiniz her an sizin için kayıp.

Mononoke 1997’de ilk olarak olarak yayınlanmış olmasından dolayı görsel kalite olarak biraz daha donuk ve sade bir yapıda olsa da hikaye adeta akıyor. Sıkılmadan izliyorsunuz ve karakterlerin büyüleyiciliği karşında etkilenmeden edemiyorsunuz. Kurtlara karşı sempatiniz varsa hele belki de favori animenizi bulmuş olabilirsiniz.

Son günlerin moda sloganlarından olan ‘Doğa ile savaş halindeyiz; kazanırsak, kaybedeceğiz’ mottosuna 24 yıl önceden atılan bir çığlık gibi gerçekleri heyecanlı bir şekilde dile getiren yapım size doğanın çığlıklarını hatırlatıyor.

Lanete yakalanan esas oğlan Ashitaka’nın lanetten kurtulma mücadelesi içinde, kadınların güçlü yapılarına da değinen film bilge, cesur ve dominant kadınlarla ilgili ipuçları verdiği gibi Miyazaki kalitesini bize en ufak ayrıntısına kadar hissettiriyor.

Hükmedenlerin doğaya açtığı savaş ise asrımızın laneti olarak kalmaya devam ediyor. Fantastik ve mistik dünyalar içinde gerçekleri bulmak için sizi Demir Kasaba’ya davet ediyorum!