ESİR ŞEHRİN İNSANLARI – KEMAL TAHİR

Mart 1, 2021 0 Yazar: Severus Septimus

Bizim memleket ıstıraba katlanmasını iyi beceriyor da ona karşı gelmesini bilmiyor.


İşte tam da ıstıraba karşı gelmenin romanı Esir Şehrin İnsanları.


Evet esir bir şehir yani İstanbul, yenilmiş ordular, bunalmış bir halk, fikrî bocalamalar yaşayan bir aydın sınıf ve tüm bunların yanında işgalci devletlerle savaşmak zorunda olan halk… Roman, Kamil Bey’in üzerinden Osmanlı aydın sınıfının ve halkın bir kısmının peşi sıra gelen yenilgilere ve İstanbul’un işgali özelinde vatanın işgaline karşı olan tutumlarını ele almakta. 


Kamil Bey babasının Abdülhamit’e vezirlik yapmış olması sebebiyle Paşazadedir (paşa çocuğu). Karısı da aynı kendi gibi hali vakti yerinde bir kadındır. Babasının ölümüyle kendine kalan mirasla Avrupa’ya yerleşme kararı alır. Yıllar sonra İspanya’dayken  I. Dünya Savaşı patlak verir ve Kamil Bey hem ülkesine yardım etmek ister hem de maddi durumu kötüleşmiştir. O da elçilikte tercümanlığa başlar savaşın durumu netleştikçe maddi olarak daha da zayıflayan Kamil Bey ülkesine geri dönmeye karar verir ve işte tam burada işler karmaşıklaşır…


Kamil Bey’in İstanbul’a girince karşılaştıkları gerçekten esir bir şehrin insanlarının kaderiyle örtüşür bu bakımdan kitabın adı son derece yerindedir. Bir yanda devlet namına birşey kalmamış başkent, bir yanda ihanet içerisindeki çıkarcı leş kargaları, her tarafınızı sarmış sırtlan düşman askerler ve tüm bunların karşısında sadece özgürlük isteyen mert insanlar. Tabii daha önemlisi mert insanların başına gelenler.


Kitap size çoğu duyguyu hissettirecek: İhanet, fedakarlık, sabır, vatanseverlik, kahramanlık, hırs…


Kemal Tahir’in, zamanında takma  isimle bastırmak zorunda kaldığı, 100 temel eser arasında yer alan ve bir dönem TRT tarafından dizisi de çekilen bu eseri gerçekten yaptığı saptamalarla ve döneme yaptığı bakışla çok önemli bir kitap. Ancak şunu söylemeden de edemeyeceğim; Her dönem kitabında olduğu gibi bu kitapta da siyasi görüşlerin öne çıktığı bölümler var. O yüzden tarihsel saptamaların hepsine de katılmadığımı belirtmek isterim.


Serinin ilerleyen kitaplarında görüşmek üzere. İyi okumalar…