GÖLGE HIRSIZI – MARC LEVY

Mayıs 2, 2021 0 Yazar: Severus Septimus

“Aşk, en çok hayal gücüne ihtiyaç duyar, biliyor musun? Her birimiz, olanca hayal gücüyle, bütün gücüyle öbürünü yaratmalı ve gerçekliğe ufacık da olsa yer bırakmamalıyız; işte o zaman, o iki hayal gücü karşılaştığında… Dünyanın en güzel şeyi olur.”


Çok sevdiğim birinin tavsiyesiyle okuduğum bu kitap, işte bu alıntıyla başlıyor. Başlarken de size sıkılmadan kendisini okuyabileceğinizi vaat ediyor adeta. Uzun süre sonra birkaç saatte bitirdiğim ilk kitap olması da bunu kanıtlıyor bence. Yalnız yaklaşık 10 yıl önce basımı yapılmış olan kitabı ve birkaç tane daha kitabı olan yazarı daha önce keşfetmemiş olmam da ilginç geldi bana.


Anne ile babası ayrılan kahramanımız okulda da problemler yaşamaktadır, tam bu sırada olmayacak bir şey olur ve yeteneğini keşfeder. Kitabın konusu çok orijinal gelmese de işlenişi sizi içine çekecektir. Aslına bakarsanız kitap salt bir fantastik kurgu veya süper gücü olan karakter hikayelerinden farklı şekilde ilerliyor; olağanüstü olaylar geri planda kalıp, hikayenin temelini hayatın içinden diyebileceğimiz vak’alar oluşturuyor. Okurken duygusal anlar da yaşıyorsunuz yani demem o ki; fantastiklikten daha çok, duygusal bir kurgu olacak karşınızda. Duygusallığa ihtiyacınız varsa denemenizde pek sakınca yok.


Kitabın eksi yönlerine gelecek olursak; Çabuk bitmesinden ibaret diyebiliriz 🙂 Konu biraz daha uzatılabilir gibi dursa da yazar tadında bırakmış aslında ama yine de insan, bitince biraz daha uzun olabilirdi diye hayıflanabiliyor. Sizde bu hissi yaratmasının ana etkeni hikayenin işleniş tarzı, o kadar sade bir şekilde ama boş olmadan işlenmesi muazzam…


Son olarak Çin atasözünün de söylediği gibi;


Kibar bir adam komşusunun gölgesine basmaz.”

Bu kitabı okuduktan sonra siz de basmayabilirsiniz …