SON ADA – ZÜLFÜ LİVANELİ

Mart 21, 2021 0 Yazar: Severus Septimus

Bir yerde kötülük varsa, oradaki herkes biraz suçludur.


Son Ada ve Zülfü Livaneli, çokça tavsiye edilen ve beğenilen bu edebî fenomenlerle tanışmamızı gerçekleştirdik. Fenomen diyorum çünkü hem eser hem de yazar eleştirmenler ve okuyucuların pek çoğu tarafından neredeyse dokunulmaz ilan edilmiş gibi hissediyor insan, bu da beklentilerinizi yükseltiyor: Hikayesiyle, karakterleriyle, üzerine oturduğu mantıksal ve distopik kurgusuyla; beyninizin içindeki dalgalara karşı gerçekten bir ada oluşturmasını ve sapasağlam durmasını bekliyorsunuz. Gayet akıcı  olan sayfalar denizinde ilerlemekte sıkıntı yaşamıyorsunuz. Ancak adaya yaklaştıkça bazı terslikler olduğunu düşünmeye başlıyorsunuz. Karakter oluşumlarında (Özellikle yazar ve devlet başkanı karakterlerinde…) ve olayların gelişim sürecinde mantıksızlarla karşılaşıyorsunuz. Son Ada, Kardak Kayalıkları gibi gözünüzünüz önünde batıveriyor!


Belki distopyalarda hikayenin mantığından çok, alt metinlerde verilen mesajların daha önemli olduğunu düşünüyor olabilirsiniz; belki, yazar da, bu alt metinlere daha çok önem vermiş olabilir. Açıkçası öyküsü mantıksız olan bir kitabın bana verebileceği şey daha çok rahatsızlıktır. Okurken mesajlardan çok mantıksızlıklar yakanıza yapışır çünkü. Tüm dikkatinizi alır götürürler. En azından bana tam olarak bu oldu. Kitap bitip sakin kafa düşündüğümde, hikayenin vermek istediği mesajlara hak verebildim ancak.


Dünya’nın ve bağlı olduğu ülkenin unuttuğu bir adanın, zengin bir adam tarafından alınıp, imara açılması ve yalnız kalmamak için adanın kapasitesi kadar aileyi yanına davet etmesi sonucunda da, kırk kadar haneye ulaşan ada halkının, sakin ve toplumdan uzak bir hayat sürmesi etrafında başlıyor ada serüvenimiz. Sonrasında adaya gelen beklenmedik misafirle işler karışıyor ve kaçınılmaz sona doğru yolculuk başlıyor.


185 sayfalık bu kitap, size, 300 sayfalık bir kitaptan daha doyurucu gelebilir anlatım ve akıcılığı mükemmel olmakla beraber öykünün oluşumundaki hatalar sizi rahatsız etmediği sürece  çok kaliteli vakit geçirmenize olanak sağlayacak bu kitaba bir şans verebilirsiniz bence. Kusursuz bir kitap beklemeyin önerimi de dikkate almanız dileğiyle.


Son olarak: Kitapları yazarına göre ya da siyasi görüşüne göre değerlendirmeyi bırakmalıyız. Bir çoğumuzun gözünü kör eden şey bu aslında…


Keyifli Okumalar.  


Akıllı düşmanından daha çok zarar veren bir dostluk yapmıştım sana.